شب ستارگان/گزارش ششمین جشن سینمایی دنیای تصویر

(مراسم اهدای تندیس حافظ به برگزیدگان سینما وتلویزیون‌، پنجم دی‌ماه ۱۳۸۱)

غروب روز پنج‌شنبه پنجم دی‌ماه و در ساعات اولیه شب‌، جمع پرشماری از هنرمندان‌، دست‌اندرکاران‌، مدیران‌، منتقدان و علاقه‌مندان سینما و مجله دنیای تصویر ایران به تدریج وارد سالن انتظار مرکز همایش‌های محمد بن زکریای رازی در دانشگاه علوم پزشکی ایران شدند، تا شاهد برپایی ششمین مراسم اعلام برگزیدگان سالانه سینمای ایران (این بار به اضافه برترین‌های مجموعه‌های تلویزیونی‌) توسط نشریه فرهنگی هنری دنیای تصویر باشند.

طبق رسم همیشگی جشن سینمایی دنیای تصویر، حضور انبوهی از بازیگران و کارگردانان و هنرمندان محبوب و مطرح سینما، تئاتر و تلویزیون کشور در کنار یکدیگر و در فضایی صمیمی و دوستانه که معمولاً در مراسم رسمی‌، با این حس و حال شکل نمی‌گیرد، باعث شد که در مدت انتظار حضار و پیش از آغاز مراسم‌، بساط امضا گرفتن‌، عکس یادگاری و بیش از همه‌، فضای مکالمه و صحبت دوستانه بین مردم و هنرمندان مورد علاقه و مورد احترام‌شان‌، دایر شود. این فضا امسال از این جهت پررونق‌تر شده بود که سازندگان و عوامل مجموعه‌های مطرح تلویزیونی پخش شده در فاصله نوروز ۱۳۸۰ تا شهریور ماه ۱۳۸۱ نیز برای دریافت جوایز بخش برگزیدگان تلویزیونی مراسم‌، برای اولین بار در جشن سینمایی دنیای تصویر حضور یافتند. تجمع همه این هنرمندان و استقبال گرم و پرشور سایر حضار از آنان‌، موجب شد که مراسم به جای ساعت ۰۰:۱۹ که از پیش مقرر شده بود، با حدود یک ساعت تا›خیر، کمی بعد از ساعت ۰۰:۲۰ آغاز شود.

بعد از ورود همه مدعوین به سالن ۱۲۰۰ نفره مرکز همایش‌های رازی و استقرار تدریجی آنها در محل‌های تعیین شده‌، مراسم با پخش آیاتی از قرآن مجید و سپس سرود ملی جمهوری اسلامی ایران‌، رسمیت یافت‌. تصاویر برگزیده و تدوین شده‌ای از پنجمین دوره مراسم اهدای تندیس حافظ که سال گذشته در همین سالن برپا شده بود، با همراهی موسیقی زیبا، حماسی و عظیمی که با این تصاویر هماهنگ شده بود، روی پرده رفت و با پایان یافتن این تیتراژ کلیپ‌وار، مهتاب کرامتی بازیگر مشهور سینما و تلویزیون ایران به عنوان مجری ششمین جشن دنیای تصویر، مراسم را با این عبارات‌، آغاز کرد:

«مبارک است به نام تو افتتاح کلام که دل به ذکر تو می‌گیرد هر زمان آرام

به جمع ما نظری از سر عنایت کن تبارک اسمک یا ذوالجلال و الاکرام

اول سلام‌، که سلام خود قول پروردگار مهربان است خطاب به انسان‌، و نامی از نام‌های حی‌ّ لامکان است در گوش جان‌. سلام بر همه آفریدگان برگزیده‌اش‌، از آدم تا حضرت خاتم علیه‌الصلوات و سلام‌، و سلامی از سر صدق و نیاز به آن پادشاه مسکین‌نواز، خورشید مغرب و ماه حجاز، انسان کامل‌ِ مکّمل‌، نور علی نور اهل دل‌، که از دیده‌ها نهان است و جان جهان‌، هر کجا قصه حُسنی است‌، جلوه نگارستان او و هر کجا محفل اُنسی‌، شمه‌ای از کارستان او.

خم زلف تو دام کفر و دین است ز کارستان او یک شمّه اینست

و سلام بر شما یاران و دوستداران‌، و بر اشتیاق دل‌های شما به صحبت و دیدار، و سلام بر قدم‌هایی که در راه همدلی نهاده‌اید تا دوباره امسال در کنار هم و با هم‌، روشنایی صبح امید را به تماشا بنشینیم‌.

شاید که نظر رحمت حضرت دوست‌، فیض اثر از جمعیت دل‌های ما دریغ ندارد. سلام بر شما.

آن پیک نامور که رسید از دیار دوست آورد حِرز جان ز خط مشکبار دوست

خوش می‌دهد نشان جلال و جمال یار خوش می‌کند حکایت عزّ و وقار دوست

دل دادمش به مژده و خجلت همی برم زین نقد قلب خویش که کردم نثار دوست

شکر خدا که از مدد بخت کار ساز بر حسب آرزوست همه کارو بار دوست

سیر سپهر و دور قمر را چه اختیار در گردشند بر حسب اختیار دوست

گر باد فتنه هر دو جهان را به هم زند ما و چراغ چشم و ره انتظار دوست

مائیم و آستانه عشق و سر نیاز تا خواب خوش‌کِرا برد اندر کنار دوست

دشمن به قصد حافظ اگر دم زند چه باک منت خدایرا که نِیَم شرمسار دوست‌»

***

پس از خواندن این متن ادبی و شاعرانه توسط کرامتی‌، امیریل ارجمند (فرزند داریوش ارجمند بازیگر سرشناس سینمای ایران‌) به روی صحنه رفت و یکی از ترانه‌های خود را با شعری از حافظ شیراز، اجرا کرد. سپس مهتاب کرامتی اجرای مراسم را ادامه داد و از علی معلم سردبیر، مدیر مسئول و صاحب امتیاز مجله دنیای تصویر خواست تا به عنوان گرداننده و برگزار کننده مراسم‌، به روی صحنه برود. معلم همزمان با تشویق میهمانان به روی سن رفت و بعد از سلام و عذرخواهی بابت تا›خیر در آغاز مراسم‌، با اشاره به این که جشن سینمایی دنیای تصویر تنها مراسم رسمی کشور است که به نام حضرت حافظ‌، فخر هنر ایران‌، هنر مشرق زمین و هنر عالم‌، مزین شده و تندیس ویژه جشن به نام مبارک او نامگذاری شده‌، غزلی از حافظ را در ابتدای سخنانش خواند:

«بنال بلبل اگر با منت سر یاریست که ما دو عاشق زاریم و کار ما زاریست

در آن زمین که نسیمی وزد ز طره دوست چه جای دم زدن ناله‌های تاتاریست

بیار باده که رنگین کنیم جامه زرق که مست جام غروریم و نام هشیاریست

خیال زلف تو پختن نه کار هر خام است که زیر سلسله رفتن طریق عیارّیست

لطیفه‌ای است نهانی که عشق از او خیزد که نام آن نه لب لعل و خط زنگاریست

جمال شخص نه چشمست و زلف و عارض و خال هزار نکته در این کار و بار دلداریست

قلندران حقیقت به نیم جو نخرند قبای اطلس آن کس که از هنر عاریست

بر آستان تو مشکل توان رسید آری عروج بر فلک سروری به دشواریست

سحر کرشمه حسنت به خواب می‌دیدم زهی مراتب خوابی که به ز بیداریست

دلش به ناله میازار و ختم کن حافظ که رستگاری جاوید در کم آزاریست‌»

بعد از این مراحل آغازین‌، بخش اصلی و حساس مراسم یعنی اعلام نام و اهدای جوایز برندگان تندیس حافظ ششمین جشن دنیای تصویر شروع شد. اولین قسمت این مرحله‌، به معرفی برگزیدگان مجموعه‌های داستانی پنج شبکه سیما در یک سال و نیم فروردین ۸۰ تا شهریور ۸۱ مربوط می‌شد. معلم درباره هدف اصلی اهدای این جوایز به دست‌اندرکاران مجموعه‌های برتر تلویزیونی توضیح داد: «امسال مجله دنیای تصویر تصمیم گرفت از کوشش‌های ارزنده سینماگران و اهالی تلویزیون در ساخت مجموعه‌های تلویزیونی حرفه‌ای‌، جذاب و قابل توجه تقدیر کند و در شش مورد، نامزدهای دریافت جایزه تندیس حافظ را اعلام کرد تا برگزیدگان نهایی‌، امشب از میان آنها معرفی شوند.» معلم با اشاره به این که دلیل و انگیزه‌های مختلف سیاسی و جناحی‌، موجب نادیده گرفتن برخی از برنامه‌های شاخص تلویزیونی در این سال‌ها شده‌، افزود: «این نخستین باری است که در یک مراسم فرهنگی به غیر از جشن‌ها و جشنواره‌هایی که برگزار کننده‌اش خود سازمان صدا و سیماست‌، از بهترین‌های تلویزیون تقدیر می‌شود. هدف ما این است که کوشش‌های کوچک و بزرگ انجام شده در جهت ساخت آثار ارزشمند تلویزیونی را جدی بگیریم و آنها را از انبوه کارهای خنثی و آنتن پُرکن و هدر دهنده وقت‌، متمایز کنیم و نپنداریم که تا›ثیر تلویزیون در ابعاد استاندارد و درستش‌، خفیف‌تر از سینماست‌.»

معلم اظهار امیدواری کرد که سال آینده شاهد معرفی نامزدها و برگزیدگان رشته‌ها و شاخه‌های مختلف سریال‌سازی و برنامه‌سازی تلویزیونی باشیم‌: «تا حدی که ان‌شاء… با بیشتر شدن آثار قابل تا›مل‌، تعداد رشته‌های جوایز تلویزیونی و سینمایی با هم برابری کند.» او در ادامه گفت‌: «ما قصد داریم این روند جدی گرفتن آثار جدی تلویزیون را دنبال کنیم‌؛ چه این کار به مذاق مدیران صدا و سیما خوش بیاید و چه نیاید».

او سپس اسامی اعضای هیا›ت داوران جشن این دوره را اعلام کرد: «بیژن اشتری‌، مجید بسطامی‌، امیر پوریا، رضا درستکار، خسرو دهقان‌، امیرحسین رسائل‌، جواد طوسی‌، شهاب‌الدین عادل‌، سعید مستغاثی‌، حسین معززی‌نیا و علی معلم داوران ششمین دوره ما بودند که در بخش ارزشگذاری آثار داستانی تلویزیون‌، کار بسیار دشواری داشتند. چون در فاصله زمانی یک سال و نیم مورد نظر ما، بیش از ۸۰ مجموعه تلویزیونی از پنج شبکه سیما پخش شده که متا›سفانه بخش عظیمی از آنها فاقد ارزش‌های خاص یا حتی عام هنری بوده و باز هم متا›سفانه‌، در برخی از همین شش رشته معدود و محدود هم تعداد نامزدهای مورد نظر هیا›ت داوران ما، به پنج کاندیدا نرسیده است‌.»

معلم توضیح داد که فقط سریال‌هایی در این ارزیابی مورد نظر بوده‌اند که پخش آنها در مقطع زمانی مورد اشاره آغاز شده و به پایان رسیده است‌: «این ارزشگذاری‌، طبعاً سریال‌هایی را که پخش آنها کمی پیش از نوروز ۱۳۸۰ پایان یافت یا سریال‌هایی که پخش‌شان همین امسال شروع شد، اما تا کنون هنوز پایان نیافته‌، در بر نمی‌گیرد و این مجموعه‌ها در ارزیابی هیا›ت داوران سال آینده ما مورد توجه واقع می‌شوند.»

سپس با اجرای مشترک معلم و مهتاب کرامتی‌، جوایز برگزیدگان تلویزیون در این دوره از مراسم دنیای تصویر با دعوت از هنرمندان مطرح و مختلف برای اهدای جوایز هر یک از برگزیدگان‌، به آنها تعلق گرفت‌. در این بخش‌، به ترتیب جایزه بهترین بازیگر زن (درام‌)، بهترین بازیگر مرد (درام‌)، بهترین بازیگر کمدی‌، بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی به برگزیدگان اهدا شد و در انتها، با معرفی نامزدهای بهترین سریال تلویزیونی که فقط سه عنوان بود (داستان یک شهر، شب دهم و ولایت عشق‌)، معلم تشریح کرد که‌: «هیا›ت داوران به هیچ گونه نتیجه روشنی در خصوص اهدای جایزه نرسید و تصمیم بر این شد که اعلام کنیم هیچ سریال تلویزیونی‌، ویژگی‌های جامع لازم برای کسب عنوان بهترین مجموعه یک سال و نیم اخیر را نداشته است‌.»

در ادامه مراسم‌، گروه نوازندگان به رهبری و خوانندگی تورج زاهدی‌، آهنگساز و نوازنده باسابقه که در ضمن به عنوان منتقد فیلم و منتقد موسیقی نیز شناخته شده است‌، به روی صحنه آمد و قطعات گوش‌نوازی را اجرا کرد. سپس‌، قسمت دوم اهدای جوایز که به برگزیدگان سالانه سینمای ایران اختصاص داشت‌، با این توضیح شروع شد که چون نامزدهای رشته‌های صدا و موسیقی به حد نصاب نرسید و در برخی موارد، بیش از یک یا دو کاندید، مورد نظر هیا›ت داوران نبود، تصمیم بر این شد که این بخش در برنامه اهدای تندیس حافظ امسال ما قرار نگیرد. علی معلم ضمن اشاره به این موضوع اضافه کرد: «تصمیم هیا›ت داوران جشن ششم دنیای تصویر در مورد حذف جوایز صداگذاری‌، صدابرداری و موسیقی متن از مراسم امسال‌، چه بخواهیم و چه نخواهیم‌، نشانه ضعف عمومی فیلم‌های اخیر سینمای ما در زمینه طراحی صوتی و به معنای کم‌توجهی اغلب دوستان عزیز به اهمیت ترکیب‌بندی صدا، موسیقی و حاشیه صوتی فیلم در زیبایی‌شناسی شنیداری سینماست‌.»

سپس در حالی که مهتاب کرامتی از مریلا زارعی دعوت کرد تا به روی صحنه بیاید و جایزه بهترین طراحی صحنه و لباس را به برنده آن اهداء کند، بخش اهدای جوایز سینمایی عملاً به جریان افتاد و بعد از طراحی‌، به ترتیب تندیس حافظ بهترین تدوین‌، بهترین فیلمبرداری و بهترین فیلمنامه به برگزیدگان اهدا شد. در این میان‌، عبدالحمید قدیریان که جایزه بهترین طراحی صحنه و لباس را برای جامه‌آرایی و صحنه‌پردازی فیلم ارتفاع پست از آن خود کرد، در سالن رازی حضور نداشت و دستیار او که برای دریافت جوایزش به روی صحنه آمد، از طرف قدیریان بابت گرفتاری کاری‌اش که موجب نرسیدن او به مراسم دنیای تصویر شد، عذرخواهی کرد.

بعد از این مرحله‌، بخش ویژه اعلام برندگان جایزه تندیس حافظ یک عمر فعالیت هنری و نوشتاری آغاز شد و نخست‌، امیر پوریا منتقد و نویسنده سینمایی برای معرفی برنده جایزه یک عمر فعالیت نوشتاری در عرصه نقد و مطبوعات سینمایی‌، به روی صحنه رفت و بعد از ذکر توضیحاتی در خصوص شیوه و ویژگی‌های کار نویسنده‌ای که امسال این عنوان را به خود اختصاص داد، نام وی را آورد و او را به روی صحنه فرا خواند: جواد طوسی‌.

پس از صحبت‌های طوسی و اهدای جوایز او، داریوش ارجمند در میان تشویق فراوان حضار، برای معرفی هنرمندی که جایزه یک عمر فعالیت هنری در سینما، تئاتر و تلویزیون ایران‌، امسال به او تعلق گرفت‌، روی سن رفت و در حین پخش تصاویری از نقش‌آفرینی‌های برجسته این هنرمند در فیلم‌هایی چون آدم برفی و اعتراض و مجموعه امام علی (ع‌)، نام مهدی فتحی را اعلام کرد. از آنجا که فتحی به جهت کسالت و بیماری‌، نتوانست در مراسم حضور یابد، قطعه فیلمی که عصر همان روز برپایی چشن در منزل او ضبط و ثبت شده بود، در سالن پخش شد و مهدی فتحی از طریق این تصاویر، پیام تشکر خود را به برگزار کنندگان و میهمانان جشن دنیای تصویر رساند. سپس دختر او مهرگان فتحی در غیاب پدر به روی صحنه رفت و جوایز او را از دست دوست و همکار همیشگی پدر یعنی داریوش ارجمند دریافت کرد.

در این مقطع‌، پس از اجرای ترانه دیگری توسط امیریل ارجمند، مراسم وارد بخش نهایی خود شدو مهم‌ترین جوایز بخش سینمایی‌، در این مرحله به برگزیدگان سینمای یک سال اخیر کشور تعلق گرفت‌: دو تندیس بهترین بازیگر مرد (از بین ۱۰ نامزد دریافت جایزه‌)، دو تندیس بهترین بازیگر زن (از بین ۱۰ کاندیدا)، تندیس حافظ بهترین کارگردانی‌، جایزه ویژه هیا›ت داوران و سرانجام تندیس حافظ بهترین فیلم ششمین جشن سینمایی دنیای تصویر.

در آخرین و حساس‌ترین بخش این مرحله که جایزه بهترین فیلم به بهمن قبادی برای تهیه و ساخت آوازهای سرزمین محلی‌ام تعلق گرفت‌، قبادی به روی صحنه رفت و با خنده و خوش‌رویی‌، اعلام کرد که تصمیم دارد جوایزش را بین چند نفر تقسیم کند: محمد حقیقت که عملاً نماینده همیشگی سینما و سینماگران ایرانی در فرانسه و بسیاری از جشنواره‌های اروپایی است‌، شهریار اسدی که مدیر فیلمبرداری فیلم قبادی بود، ترانه علیدوستی که قبادی بازی او در من ترانه پانزده سال دارم را شایسته تقدیر دانست‌، مریم بوبانی بازیگر حرفه‌ای اهل کردستان که در فیلم قبادی به طور افتخاری و بدون دریافت هیچ گونه وجهی‌، ایفای نقش کرد و علیرضا امینی‌، کارگردان فیلم نامه‌های باد که قبادی از رفع مشکلات نمایش فیلم او اظهار خوشحالی کرد.

در پایان‌، علی معلم از همکاران خود در برگزاری این جشن و از کلیه نهادها و افرادی که برپایی ششمین دوره مراسم اهدای تندیس حافظ را یاری کردند، تشکر کرد و از جمله‌، از معاونت سینمایی وزارت ارشاد، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران‌، بانک تجارت و کلیه شرکت‌ها و موسساتی که در اهدای جوایز مختلف‌، با جشن امسال همراهی کردند، نام برد و از آنها سپاسگزاری کرد.

معلم در انتها گفت‌: «می‌خواهم از کسی به طور ویژه تشکر کنم که امشب‌، برنامه‌ریزی و پشت صحنه این جشن به طور کامل به عهده او بود: همسرم آذر معماریان که اگر درگیر کارهای متعدد انتهایی مراسم نیست و اینجا حضور دارد، خواهش می‌کنم روی صحنه بیاید».

بعد از حضور معماریان بر روی سن و استقبال حضار، مهتاب کرامتی هم با یادآوری این که معلم در ابتدای مراسم از تا›خیر در آغاز برنامه عذرخواهی کرده بود، گفت‌: «حالا اجازه بدهید من هم از طول کشیدن و طولانی شدن مراسم عذرخواهی کنم‌. از همه شما بزرگان و بزگواران ممنونم‌.»

با پایان یافتن مراسم اهدای تندیس حافظ‌، کلیه حضار به صرف شام در سالن انتظارمرکز همایش‌های رازی دعوت شدند و در صمیمیت سیال فضا، مثل هر سال‌، شب خاطره‌انگیز دیگری برای اهالی و علاقمندان سینمای ایران رقم خورد.

 

بخش مجموعه‌های داستانی تلویزیونی

بهترین بازیگر زن (درام‌) در مجموعه‌های تلویزیونی

در نخستین قسمت از جوایز مربوط به مجموعه‌های تلویزیونی که اولین تندیس حافظ مراسم امسال هم هست‌، علی معلم به مهتاب کرامتی پیشنهاد می‌کند که اولین هنرمند اهداء کننده جایزه را به انتخاب خود، به روی صحنه دعوت کند. کرامتی هم از کمند امیرسلیمانی بازیگر تلویزیون و سینما و دختر سعید امیرسلیمانی‌، بازیگر باسابقه هنرهای نمایشی ایران درخواست می‌کند تا برای اهدای جایزه بازیگر زن برگزیده مجموعه‌های درام و غیرکمدی تلویزیون به روی سن برود.

نامزدهای دریافت تندیس حافظ بهترین بازیگر زن (درام‌) در ششمین جشن سینمایی دنیای تصویر

۱- کتایون ریاحی (شب دهم‌)

۲- مریلا زارعی (ولایت عشق‌)

۳- بیتا فرهی (ولایت عشق‌)

۴- مرجان محتشم (پس از باران‌)

با پخش تصاویری از مجموعه تلویزیونی شب دهم‌، حاضرین به سرعت بازیگر برگزیده این رشته را شناختند و به شکلی که نشان دهنده رضایت آنها از این انتخاب هیا›ت داوران بود، این بازیگر (کتایون ریاحی‌) را تشویق کردند.

 

تجربه‌ای که خودش جایزه بود…

کمند امیرسلیمانی (اهدا کننده‌): سلام می‌کنم به همه دوستان عزیزم‌، هنرمندان‌، اساتید و پدران عزیزم که در سالن هستند.

کتایون ریاحی (برنده‌): سلام‌. خیلی خوشحالم که اینجا در خدمت‌تان هستم و مرسی که مرا دعوت کردید… خود تجربه شب دهم و ایفای این نقش برای من یک جایزه بود. حالا جایزه‌، مضاعف شده‌. ممنونم‌.

 

بهترین بازیگر مرد (درام‌) در مجموعه‌های تلویزیونی

در این بخش‌، علی معلم از پیشکسوت محبوب سینمای ایران‌، جمشید مشایخی دعوت می‌کند تا به روی صحنه بیاید. مشایخی هم با همان عادت همیشگی‌اش یعنی دست بر خاک صحنه زدن و آن را بر لب و پیشانی گذاشتن‌، به روی سن می‌رود و با فروتنی مشهورش‌، در پاسخ به تشویق حضار می‌گوید: «سلام عرض می‌کنم‌… خاک پای‌تان هستم‌.»

نامزدهای دریافت تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد (درام‌) در ششمین جشن سینمایی دنیای تصویر

۱- آتیلا پسیانی (گمگشته‌)

۲- اکبر زنجانپور (ولایت عشق‌)

۳- محمد صادقی (ولایت عشق‌)

۴- پرویز فلاحی‌پور (شب دهم‌)

۵- حسین یاری (شب دهم‌)

با پخش دقایقی از مجموعه تلویزیونی ولایت عشق‌، مشخص می‌شود که اکبر زنجانپور در اوج پختگی کارش بعد از سال‌ها تجربه‌اندوزی در تئاتر، سینما و تلویزیون‌، برنده این جایزه است‌.

 

پاداش حضور ۳۵ ساله

اکبر زنجانپور (برنده‌): متشکرم‌… الان دارم می‌لرزم‌… سلام عرض می‌کنم خدمت همگی‌. تشکر می‌کنم از آقای معلم و هیا›ت داوران که بالاخره من را هم نگاه کردند… جا دارد از آقای فخیم‌زاده تشکر کنم و به او خسته نباشید بگویم‌. ما تقریباً با هم ۳۵ سال پیش تئاتر را شروع کردیم و امشب من بالاخره دستمزدم را گرفتم و فقط دنیای تصویر بود که کار و تلاش مرا دید و توجه کرد… از همه شما متشکرم‌، خیلی ممنون‌.

 

بهترین بازیگر کمدی در مجموعه‌های تلویزیونی

علی معلم پیش از فراخواندن فرد اهدا کننده این جایزه‌، می‌گوید: «اگر بخواهیم به بازیگر برگزیده نقش‌های کمدی در تلویزیون جایزه بدهیم‌، باید برای اهدای این جایزه از کسی دعوت کنیم که سابقه‌ای طولانی در همه عرصه‌های سینما و به ویژه سینمای کمدی داشته‌. ایشان استاد بزرگواری است که امشب بر ما منت گذاشته‌اند و در این جشن حضور دارند: استاد نصرت کریمی‌».

تشویق فراوان حضار با برخاستن همه میهمانان به احترام کریمی همراه می‌شود و او به روی صحنه می‌رود.

نامزدهای دریافت تندیس حافظ بهترین بازیگر کمدی ششمین جشن سینمایی دنیای تصویر

۱- فتحعلی اویسی (بدون شرح‌)

۲- امیر جعفری (بدون شرح‌)

۳- فلامک جنیدی (بدون شرح‌)

۴- مریم سعادت (بدون شرح‌)

۵- حمید لولایی (زیر آسمان شهر)

سپس بخشی از مجموعه بدون شرح به نمایش درمی‌آید و دیدن تصویر فتحعلی اویسی در حال ایفای نقش معروف آقای کاووسی‌، حضار را به تشویق فراوان وا می‌دارد. اما خود اویسی به دلیل حضور در سر صحنه سریالی که خودش کارگردان و همچنین بازیگر آن است‌، در سالن حاضر نشده و معلم از محمود بصیری بازیگر دیگر این مجموعه می‌خواهد که برای دریافت جوایز اویسی به روی صحنه برود.

علی معلم‌: آقای بصیری باید از طرف بدون شرحی‌ها صحبت کنی‌.

محمود بصیری‌: سلام عرض می‌کنم خدمت مدعوین گرامی‌… من خیلی خوشحالم که این جایزه درست در جای خودش قرار گرفت‌… و خوشحالم که کسی این جایزه را به من داد که تحویل آقای اویسی بدهم که من عاشقشم و کفشش را واکس می‌زنم‌: آقای نصرت کریمی‌… آقای معلم هم که سرورند و تمام دوستانی که اینجا نشسته‌اند، استاد من هستند… من سخنرانی بلد نیستم‌، فقط بلدم گریه کنم‌.

ولی درست بعد از اعطای جوایز به بصیری و به نیابت از اویسی‌، خود اویسی به اتفاق خسرو شکیبایی که بازیگر اصلی سریال اوست‌، وارد سالن می‌شوند و او به عنوان بهترین بازیگر کمدی بخش مجموعه‌های تلویزیونی روی صحنه می‌رود.

دلم اینجا بود!

نصرت کریمی (اهدا کننده‌): درود بر همه دوستداران سینمای ایران که شامل حال همه دوستان حاضر است‌. می‌دانم امشب همه شما خوشحالید که در این جمع حضور دارید. من هم خوشحال هستم و از پیردیرهای سینمای ایران اجازه می‌خواهم که از طرف آنها خوشحالی‌ام را در قالب یک کادوی کوچک به آقای معلم و مجله دنیای تصویر ابراز کنم‌. (مجسمه نیم‌تنه‌ای را که از چهره خودش ساخته شده‌، به دست علی معلم می‌دهد).

علی معلم‌: این هنر دست خود استاد نصرت کریمی است که یکی از بهترین مجسمه‌سازها هستند…

فتحعلی اویسی (برنده‌): دست همه را می‌بوسم و لیاقت این همه محبت را ندارم‌. می‌بخشید که دیر کردم‌، چون سر کار بودم‌… داشتیم کار می‌کردیم‌، ولی دلم مدام اینجا و پیش شما بود. به هر حال از این جایزه که به هر حال به من تعلق گرفت‌، واقعاً تشکر می‌کنم و امیدوارم در این راه باز هم بتوانم در خدمت شما عزیزان باشم‌، اگر عمری باشد…

 

بهترین فیلمنامه مجموعه‌های تلویزیونی

علی معلم از استاد عزت‌اله انتظامی